Çaya Adanan 50 Yıl

Elli yıldır iki metrekarelik dükkânının çay ocağında,sabahın ilk ışıklarıyla çayını demleyip, müşterilerini dört gözle bekleyen, kalitesine gönülden inandığı ÇAYKUR çayı da dahil olmak üzere alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı dünyası küçük ama gönlü kocaman bir Karadenizli ‘’Adil Baba’’.

Sıradan gibi görünen hayatların, kanıksadığımız günlük işlerin içinde görmeyi atladığımız,  zihinlerimizde nostaljik bir anı olmaya başlayan, maalesef unutulmaya yüz tutmuş  ‘’mahalle’’ değerlerinin içindeki insani yönü, iyilikseverlik, doğallık, samimiyet ve saflığı bulup aynı sadelik ve yalınlıkla işleyen yönetmen Varol Uzlu, bu defa kendine ait kuralları ve değişmeyen rutinleri olan bu 80’lik delikanlının hayatını işliyor yeni kısa filminde. 

Kendisi de bir Karadenizli olan Varol Uzlu,  Adil Ataoğlu ile tanışır tanışmaz bir belgesel yapmayı kafasına koymuş. Onun insanları etrafına toplayan renkli kişiliği, sıcak sohbeti ve her dem taze çayının hikayesini ölümsüzleştirmek istemiş. ÇAYKUR’un da desteği ile hayat bulan projenin ön hazırlıkları ile birlikte çekimi 120 günde tamamlanan  Belgesel niteliğindeki 24 dakikalık bu kısa film,  Adil Baba’nın 2 metrekarelik bir çay ocağında geçen bir gününü, hayata bakışını, çevre ile olan ilişkilerini anlatılırken, iç dünyasına da ışık tutuyor.

1947 yılından beri Türkiye’de çayla birlikte anılan Türkiye’nin en büyük çay üreticisi ÇAYKUR,  çayın ve çay kültürünün tanıtılması amacıyla yapılan kültür sanat faaliyetlerine verdiği desteğin bir parçası olarak gördüğü bu projeye gönülden destek veriyor.

MENU

Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi yaşatmak için çerezler kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, gizlilik politikamızı kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Accept